AFRIKA

Navštivte s námi světadíl plný přírodních krás a dosud neobjevené kultury. Čekají na Vás rozmanité chuti jídel i bělostné, liduprázdné pláže a panenská příroda.

nabídka destinací

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

Švýcarsko afrického kontinentu. Historií zmítaná země, kde poznáte svět jako na dlani, aniž byste museli cestovat do jeho všech koutů. Je tak výjimečná, že se jí nic nevyrovná.

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Jihoafrická republika leží na jižní polokouli; proto je zde v našich zimních měsících léto a v letních měsících zima. Na severovýchodě země a při pobřeží Indického oceánu je klima subtropické, na jihu a části centrální plošiny mírné, s významnými rozdíly ve srážkách i teplotách dle konkrétní zeměpisné šířky a nadmořské výšky. Na jihu jsou léta slunečná a horká (až 33 °C), ale zimy větrné, chladné, s teplotami 10 – 15 °C) a deštivé, jen vzácně se sněhem. V oblasti centrální plošiny dosahují letní teploty rovněž až 33 °C a vlivem nadmořské výšky 1300 – 1800 m n.m. jsou léta deštivá, s častými bouřkami. V Kapském Městě jsou průměrné letní teploty přes den maximálně 26 °C, v Pretorii o tři stupně výš. Zimní teploty se pohybují okolo 15 – 20 °C a v noci mohou klesat až na 3 – 5 °C; zima bývá slunečná a bez srážek. Obecně platí, že západní oblasti jsou chladnější a východní teplejší; na východním pobřeží je teplo i v zimních měsících. Vyšší srážky na východě jsou důsledkem teplého Agulhaského proudu v Indickém oceánu, naopak nízké až nepatrné srážky na severovýchodě způsobuje chladný Benguelský proud v Atlantiku.

Pretoria

Byla založena v roce 1855 Martinem Pretoriem. Nachází se asi 50 km severně od Johannesburgu, městem se stala v roce 1931 a hlavním městem JAR v roce 1961. Podle více než 50 tisíc kusů fialově kvetoucího stromu Jacaranda mimosifolia se jí přezdívá „město žakarand“. Pretoria je důležitým průmyslovým centrem, s druhou největší univerzitou v zemi. Zajímavosti jsou náměstí Church Square s budovou parlamentu (Ou Raadsaal, 19. stol.), Justičním palácem a sochou búrského politika Paula Krugera, Union Buildings (sídlo vlády i prezidenta), Voortrekker Monument (památník bitvy u Blood River v roce 1838, kde 470 Búrů pod vedením Andrease Pretoria porazilo asi 15 tisíc Zuluů a založilo búrskou republiku Natalia) a největší zoologická zahrada Jihoafrické republiky. Ve čtvrti Soweto se nachází dům Nelsona Mandely.

Garden route

Oblíbená dvěstěkilometrová trasa podél jihovýchodního pobřeží spojuje Západní mys a Východní mys. Od vnitrozemí ji oddělují hory s původními lesy Outeniqua a Tsitsikamma, vyhledávané pro ekologickou turistiku. Jméno jí dala překrásná a ekologicky pestrá krajina s mnoha jezery a lagunami, kterou prochází. Leží na ní města Mossel Bay, Knysna, Oudtshoorn, Plettenberg Bay a Nature's Valley; administrativním centrem je George. Kromě několika set druhů ptáků lze z pobřeží pozorovat tuleně, delfíny a velryby, které zde od července do prosince rodí mláďata. Zajímavosti na trase jsou mj. písečné pláže, Střelkový mys, záliv Mossel Bay, Knysna, národní park Tsitsikamma, obloukový most přes řeku Bloukrans, deštný prales a visutý most nad ústím řeky Storms.

GASTRONOMIE

Jihoafrická kuchyně je nesmírně pestrá díky rozmanitosti obyvatel a jejich původu, kdy se mísí kuchyně tří kontinentů – Evropy, Asie a Afriky. Na prvním místě stojí hovězí, vepřové, skopové a jehněčí maso, nejlépe jako steaky nebo kořeněné klobásky („boerewors“) na grilu, protože grilování („braai“) je národním sportem a nejoblíbenějším způsobem trávení volného času. V nabídce je i zvěřina, například steaky z antilopy eland, impaly, kudu, pštrosa nebo krokodýla; ještě exotičtější jsou housenky. Kromě grilování se maso i dusí, peče a marinuje a na slunci sušené kousky masa (biltong) se nabízejí jako snack nebo místo našich křupek a oříšků. Oblíbenou přílohou místních je kukuřičná kaše („pap“) s různými omáčkami, také rýže a sladké pečené brambory, fazole s bramborami, pyré z rajčat a cibule. Ve vnitrozemí převládá maso (jehněčí, skopové, hovězí), na pobřeží mořské plody a ohromující nabídka ryb. Ze sladkostí jsou oblíbené mj. švestkový puding, křupavé sušenky mosbolletjies a crunchies, které se často máčí v kávě, koeksisters, souskluitjies (knedlíky polité skořicovým sirupem) nebo soetkoeke (sladké koláčky). Na závěr jídla se mohou podávat i na vzduchu sušené klobásy (droevor), kuřecí koláč (hoenerpastei), nakládané rybičky (ingelegde vis), masová paštika nebo kuličky (frikkadel).

MAURICIUS

Subtropický ráj na zemi. Perla indického oceánu s úchvatnými pohořími, dechberoucími scenériemi i nádhernými plážemi, kde si na své přijdou všichni milovníci průzračného moře, koupání i potápění.

POPIS DESTINACE

Nádherný tropický ostrov vulkanického původu je součástí souostroví Maskarén v západní části Indického oceánu, na jih od Seychelských ostrovů a na východ od Madagaskaru. Tvář ostrova tvoří především krásné písčité pláže po obvodu a hornatá krajina ve vnitrozemí. Plošina je protkána řekami, jezery a vodopády, které stékají dolů k moři. Mark Twain v roce 1896 na psal, že Bůh stvořil Mauritius podle ráje. Dnes je takové tvrzení možná přehnané, ale i tak se stále jedná o fantastický tropický cíl, kde můžete lenošit na jedněch z nejlepších pláží Indického oceánu. Břehy ostrova jsou lemovány korálovými útesy ve vzdálenosti několika stovek metrů od pobřeží, takže moře hrající všemi modrými a zelenými barvami v relativně mělkých lagunách je klidné a pláže jsou chráněny před vlnami. Celé pobřeží je velmi rozmanité a také celkový charakter jednotlivých částí ostrova se liší.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Východní pobřeží

Díky blízkosti hor u pobřeží je tato jeho část jednou z nejmalebnějších. Po celý rok zde fouká vítr od moře, dosti silný zejména v zimě (červen až srpen), který v létě naopak přináší osvěžení. Celá oblast si zachovala poměrně přírodní charakter, s výjimkou hotelových středisek, postavených v posledních desetiletích. Najdeme zde největší lagunu ostrova, táhnoucí se od Vieux Grand Port více než 20 km na sever. Nejznámější pláže a střediska jsou při laguně Belle Mare, doslova kilometry bílého písku u stejnojmenného letoviska, a ostrůvek Ile aux Cerfs (3 km2) s bohatou nabídkou vodních sportů, snadno dostupný motorovým člunem z osady Trou d’Eau Douce, odkud je případně možné při odlivu přejít na další ostrůvek Ile de l’Est.

Severní pobřeží

Celá severní část ostrova je plochá, její krása je v plážích. Pobřeží je rozmanité a plné barev a voda v lagunách, často hladká jako zrcadlo a do hloubky průhledná, proměňuje barvy od zelené až do tmavě modré, orámované bílým příbojem na korálových útesech. Počasí i moře poskytují skvělé podmínky pro plachetnice či potápění. Vnitrozemskými zajímavými místy jsou La Nicoliere a botanická zahrada Pamplemousses. Protože vítr fouká od pevniny a laguny jsou dobře chráněné, je tento region ideální pro dovolenou ve větrných zimních měsících. Přitom jde o turisticky nejrozvinutější oblast s nejpestřejším spektrem zábavy. Centrem je letovisko Grand Baie, s restauracemi, obchůdky, diskotékami a bary.

GASTRONOMIE

Díky mnoha vlivům z celého světa je mauricijská kuchyně velmi rozmanitá. Je kombinací kuchyně francouzské, indické, čínské, thajské, kreolské i evropské. Základem je rýže, ryby a mořské plody. Oblíbené jsou zejména mečouni, tuňáci, barakudy, chobotnice, sépie, langusty, krevety a ústřice. Pochoutkou je drůbež (kuře, křepelky, bažanti), divočák nebo srnčí, v domorodém jídelníčku však převládá rýže, nejčastěji v úpravě „karí“. Každé „karí“ je díky ingrediencím originál, asi jako v Čechách nenajdete totožný bramborový salát. Placky „čapátí“ se jedí jako u nás chléb. Omáčky jsou kořeněné a ostré, například česneková a tomatová. Místní rajčata „pommes d´amour“ dávají jídlu barvu, zázvor exotickou příchuť. Dále se používá chilli, šafrán, skořice, kardamon, hřebíček a bylinky. K místním specialitám patři obrovské krevety nebo uzený mečoun.

SEYCHELY

Ostrovy, kde naleznete božský klid. Chcete-li poznat ráj, kde žádné vaše přání nebude nesplnitelné, bude toto souostroví v Indickém oceánu, kde rostou i ořechy lásky, tou pravou volbou.

POPIS DESTINACE

Více než stovka ostrovů s žulovými štíty a hustým deštným pralesem, který sestupuje až k průzračné mořské hladině. Místo, kde se ovoce rodí samo a oceán se hemží rybami. Místo pro šťastný život šťastných lidí, kteří neplatí daň z příjmu. Když Evropané přistáli u seychelských břehů, věřili, že objevili skutečný ráj. Nádherné pláže s bizardními balvany, křišťálově čistá voda, všudypřítomná bujná vegetace či vzácné obří mořské želvy, to vše se zde dochovalo ve své panenskosti do dnešních dnů. Místní obyvatelé si toto přírodní bohatství pečlivě ochraňují. Důkazem je i přísná regulace počtu turistů, kteří každoročně na Seychely zavítají. Místní pyšně říkají, že Seychely nejsou pro každého, a dodávají, že nenabízejí pouze dovolenou v konkrétním hotelu, ale i zdejší atmosféru a přírodní krásy. Na Seychelách nenajdeme velké hotelové komplexy, spíše střední a menší hotely. Seychely jsou ideálním místem pro relaxační odpočinkovou dovolenou, pro novomanžele toužící strávit líbánky v romantickém prostředí nebo pro milovníky potápění či šnorchlování, kteří jistě ocení krásu a rozmanitost podmořského světa.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

La Digue

Čtvrtý největší ostrov, 30 min plavby od Praslinu, je považován za nejkrásnější ostrov Seychel; původně se jmenoval „Růžový“ podle barvy skal, ale v 18. století byl přejmenován po jedné z francouzských objevitelských plachetnic. Přístav se jmenuje La Passe, nejvyšší bod Eagle´s Nest Mountain (300 m n.m.). Vedle několika aut zde jezdí jen jízdní kola a volské povozy místo taxíků. Nejfotografovanější pláží světa je Anse Source d'Argent (vstupné 4 €); ale fotogenické žulové kameny se nacházejí i na plážích Grande Anse (s nebezpečnými mořskými proudy) a Petit Anse (vhodná pro koupání). Další pláže jsou Anse Bonnet Carré (s pozvolným vstupem do moře) a Anse Cocos (dostupná pěšky, bez podmořských proudů). Zajímavosti jsou plantáž L'Union Estate (zpracování kokosových ořechů na kopru), orchidejová farma, koloniální stavby, hřbitůvek, sídlo prezidenta, tradiční výroba lodí, rukodělné výrobky a možnost zúčastnit se rybolovu tuňáků, mečounů a dalších druhů ryb. Na ostrově je potápěčské centrum a možnost plaveb katamaránem k ostrůvkům Felicité, St.Pierre, Curieuse, Ile Cocos a Grand Soeur; rybaření na moři, výlety za pozorováním želv a ptáků a výlety na koni. Hlavním dopravním prostředkem na ostrově jsou jízdní kola.

Praslin

Druhý největší ostrov Seychel, hornatý a značně zalesněný, leží 40 km severovýchodně od Mahé. Jsou zde úžasné přírodní scenérie, pohodové pláže, korálové útesy a vynikající potápění. Původně útočiště pirátů nabízí návštěvu přírodní rezervace Vallée de Mai (Májové údolí, UNESCO 1983), což je zákonem chráněná lokalita papouška „black parrot“ (vaza černý). Turisty láká především procházka hájem vzácných palem „Coco de mer“ (téměř 6500 exemplářů). Každý ořech dostává svou registrační značku, a pokud byste jej chtěli ze Seychel vyvézt, musíte mít k němu certifikát. Další původní lokalitou Coco de Mer je ostrůvek Curieuse; na všech dalších místech, kde byste snad tuto palmu spatřili, byla pouze pokusně vysazena. Další zajímavosti jsou nejvyšší bod ostrova Grand Fond (340 m n.m.) a Ocean Farm Aquarium, kde se v sádkách chovají mlži, vytvářející perly (ty je zde možné koupit). Pláže Anse Lazio a Anse Gerogette se řadí k nejkrásnějším na světě; nejnavštěvovanější je Cote d´Or (Anse Volbert). Na ostrově je i kasino, Lemuria Golf resort – jediné osmnáctijamkové hřiště na Seychelách (par 70, délka 5556 m) a možnost vycházek s místním průvodcem.

KEŇA

Nekonečné savany plné exotické zvěře a sněhem pokryté Kilimandžáro, bílé písčité pláže a tyrkysové moře, kouzelná tropická vegetace - toto vše a ještě více je Keňa.

POPIS DESTINACE

Exotické místo, ležící ve východní Africe na rovníku u Indického oceánu a patřící k nejkrásnějším reigionům naší planety. Nekonečné savany plné exotické zvěře a sněhem pokryté Kilimandžáro, bílé písčité pláže a tyrkysové moře, kouzelná tropická vegetace - toto vše a ještě více je Keňa. Většinu země tvoří plošiny s výškami nad 1000 M. Od břehu se do vnitrozemí v šířce 150 km táhne pobřežní nížina. Keňa dostala název podle nejvyššího vrcholu Mount Kenya (5199 m n.m.), druhé nejvyšší hory v Africe, což v překladu znamená „vrch lesku“. Podle víry kmene Kikujů sídlí v hoře mocný bůh Ngai.. Bývalá britská kolonie získala nezávislost roku 1963 a je jednou z nejvyspělejších zemí Afriky.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Národní rezervace Masai Mara

Nejzajímavější turistickou atrakcí je Safari. Je zde několik národních parků a rezervací. Nejnavštěvovanější a nejznámější Národní rezervací je Masai Mara, která v Tanzánii přechází v Národní park Serengeti. Masai Mara se nachází severně od hlavního města Nairobi a je známá především obrovskou migrací pakoňů a zeber, tzv. Velké stěhování , v období od července do října.

Mombasa

Dále stojí za to navštívit druhé největší město Mombasu. Se svým starobylým vzhledem a největším námořním přístavem ve východní Africe patří mezi skvosty . Svou krásou učarovala i slavnému mořeplavci Vasco de Gamovi. Dominantou Mombasy je pevnost Fort Jesus, kterou postavili Portugalci. V pevnosti navštivte Ománský dům, z jehož střechy je nádherný pohled na město. Prohlédnout si zde můžete i Palác Mazruiů, uličku Lukostřelců a museum s archeologickými exponáty.

GASTRONOMIE

Vedle typické africké kuchyně naleznete v řadě keňských restauracích i pestrou a kvalitní kuchyni evropskou, indickou, čínskou, italskou i francouzskou. Z nápojů je velmi oblíbené a chutné vlastní keňské pivo - White Cap, Pilsner a Tusker, dále pak vína z ovoce a kokosových palem, whiska i likéry Mount Kenya. Za ochutnání stojí místní pivo pombe, kvašené z banánů, prosa, cukru a bylinek. Národním nápojem je čaj (chai) z čajových lístků, mléka, vody a cukru. Kořeněný čaj se nazývá chai masala. Typickým jídlem je Ugali – kukuřičná kaše s cibulí a rajčaty, Nyama choma - tradičním způsobem opékané maso a Kuku choma - pečené kuře se zeleninou a rýží nebo chlebovou plackou chapati. Hlavní složkou je maso (skopové, hovězí) , exotická zvěřina (velbloudi, antilopy, opice, zebry, krokodýli, pštrosi), která by ovšem neměla pocházet ze zákonem chráněných druhů a u pobřeží ryby a plody moře. Jako příloha se nejčastěji podává kukuřice, rýže, brambory a případně banány.

ZANZIBAR

Kořením provoněný ostrov. Paláce, korálové útesy a reklamně půvabné pláže tvoří dílky této fascinující ostrovní mozaiky, která se vám dostane pod kůži.

POPIS DESTINACE

Zanzibar – vysněný ostrov z pohádek tisíce a jedné noci. Při vyslovení tohoto jména se vybaví vůně exotických koření, které jsou zde domovem, a od středověku nejvýznamnějším artiklem obchodu mezi Orientem a Západem. 85 km dlouhý a 30 km široký ostrov leží na jižní polokouli jen 6 stupňů pod rovníkem asi 40 kilometrů od břehů východní Afriky. Je tvořen hlavním ostrovem s téměř neznámým jménem Unguja, hornatým ostrovem Pemba, odkud pochází africký čarodějnický kult, a dalšími asi 50 ostrůvky. Prvním Evropanem, který ostrov spatřil, byl asi portugalský mořeplavec Vasco da Gama. V té době byl ostrov již po staletí po vlivem arabských obchodníků, kteří sem přijížděli na svých dřevěných lodích poháněných monzunovými větry. Ostrov se jim tak zalíbil, že sem ománští vládci na mnoho let přesunuli své sídlo ze Šťastné Arábie. Ostatně sultanátem zůstal Zanzibar až do roku 1964. I proto zde dodnes převažuje muslimská populace, která se mísí se zdejší africkou kulturou obohacenou o indické prvky. Metropoli ostrova tvoří proslulé kamenné město, jehož křivolaké uličky jsou nyní pod ochranou UNESCO. Zde napsaly dějiny své stinné stránky. Dvě stě let tu kvetl obchod s otroky na největším otrokářském tržišti světa.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Kamenné město (Zanzibar City)

Historické jádro hlavního města státního celku Zanzibar, chráněné UNESCO je fascinujícím labyrintem křivolakých úzkých uliček, lemovaných nabílenými domy z mořských korálů, s typickými vystupujícími balkóny a nádherně vyřezávanými dveřmi z masivního dřeva. Najdeme zde nespočet obchůdků se suvenýry, bazarů, dvorků a náměstíček, pevnost, dva bývalé sultánské paláce, impozantní koloniální domy, spousta ambasád a více než 50 funkčních mešit. Cenné památky jsou Beit-el-Ajaib (Dům zázraků) v bývalém sultánově paláci (1883), masivní arabská pevnost vybudovaná původně Portugalci (1700), anglikánská katedrála (1877) postavená misionáři), římsko-katolická katedrála sv. Josefa (1896), mešita Msikiti wa Balnara (1831-1890), mešita Agha Khan, národní muzeum zaměřené na historii ostrova a Livingstonův dům (místo, odkud se roku 1866 vydal na expedici, při níž mj. objevil jezero Tanganjika). Dnes tu sídlí Centrála turistického ruchu celého Zanzibaru.

Nedaleko pobřeží od Zanzibar City se nachází celkem sedm ostrovů, obklopených korálovými útesy. Tři z nich jsou jen nízké písčiny, mizející za přílivu pod hladinou, ale další čtyři, včetně ostrova Chumbe, kde je maják, jsou zalesněné a s malými překrásnými plážemi. Nejznámější z nich je Changu, nazývaný Vězeňský ostrov, neboť byl využíván Araby k držení otroků. Pro nádherné pláže (a obří sloní želvy) je oblíbeným výletním místem, je zde několik restaurací a platí se vstupné („přístavní taxa“). Ostrov Bawe má pláž na svém severním cípu, je to údajně nejlepší místo pro šnorchlování z celého souostroví Zanzibar a rovněž na něj se platí vstup. Ostrov Chumbe, vyhlášený s okolím jako mořský národní park, je vyhlášenou potápěčskou lokalitou a krásné pláže jsou zejména na jeho východním pobřeží. Ostrov Mnemba (mořský národní park) leží východně od ostrova Zanzibar (Unguja), přibližně na úrovni Kendwy. Má sice průměr jen 500 metrů, ale pyšní se vlastním korálovým útesem. Pobřeží Matemwe, naproti němuž leží, je poseto bizarními baobaby.

GASTRONOMIE

Smísení mnoha kultur (britské, perské, arabské, indické, portugalské a africké) se odráží ve skladbě jídel, přičemž základem tanzanské kuchyně je maso s brambory nebo rýží (wali) nebo kukuřičná kaše (ugali). Maso je obvykle hovězí, kozí nebo skopové, dušené společně s brambory a zeleninou, okořeněné hřebíčkem a kardamonem. Podobně jako v Keni, je oblíbenou pochoutkou „nyama choma“, kozí maso na grilu. Na Zanzibaru samozřejmě převládají veškeré dary moře (tresky, krabi, krevety, langusty, chobotnice – podle toho, co rybáři zrovna uloví – připravené na nejrůznější způsoby, chobotnice například často uzená. Ale tradiční svahilskou úpravou, zanzibarskou specialitou, je jejich vaření v kokosovém mléce. K oblíbeným jídlům patří biryani (kořeněná rýže), curry a sambudaa (masové nebo zeleninové pastries). Pilav je tradiční pokrm podávaný při všech svatbách a svátcích, vždy se ho připravuje velké množství na obří pánvi, z níž pak všichni jedí společně. Moučníky se připravují z banánů, ananasu nebo manga. Mango se nakrájí na plátky, pokape citrónovou šťávou, posype kešu oříšky a skořicí a zapeče v troubě, aby se na povrchu vytvořila kůrka, podává se se šlehačkou nebo vanilkovou zmrzlinou.