AMERIKA A KARIBIK

Vydejte se na vysněnou dovolenou na jeden z ostrovů Karibiku nebo poznejte životem kypící státy Severní a Jižní Ameriky, které Vám nabídnout vše, co si jen budete přát.

USA

Země neomezených možností, kam se určitě budete vracet. Spojené státy jsou turistickou velmocí, kde najdete doslova a do písmene vše. Stanete se i vy jejich fanouškem?

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Území Spojených států leží v několika podnebných pásmech. Jeho severní a střední část leží v mírném pásu, ale je chladné a vlhké vlivem studeného Labradorského proudu. Na většině území je klima kontinentální, s chladnou zimou a teplým létem. Na severozápadě nízké lednové a únorové teploty někdy zmírňuje teplý vítr „chinook“, vanoucí od Skalistých hor, kde panují obvykle stejně mrazivé zimy jako v pohoří Sierra Nevada. Jižní oblasti od Atlantiku po Mexický záliv jsou subtropické, Florida a Havaj se nacházejí v tropech, s vysokými teplotami a vysokou vzdušnou vlhkostí. Na Velkých pláních západně od Mississippi je klima polopouštní a ve Velké pánvi na jihozápadě pouštní. Podnebí na Aljašce je naopak subpolární až arktické. Na jihozápadě USA (Arizona, Kalifornie, Utah) převládá sluníčko a srážek je minimum; letní teploty stoupají na 30 až 40 °C. V národních parcích na západě (Yellowstone, Grand Canyon, Yosemite) se průměrné letní teploty pohybují okolo 18 – 20 °C a v zimě klesají pod nulu. Nejteplejším státem je Florida s průměrnými teplotami v lednu 4 – 7 °C, v červenci 32 – 34 °C; slunce svítí 2400 až 2800 hodin ročně, letní srážky jsou zanedbatelné.

NP Yosemite

Park se nachází ve státě Kalifornie v horách Sierry Nevady, od roku 1984 je chráněn i UNESCO. Cenné jsou sekvojové lesy a vysoká biodiverzita druhů. Ročně park navštíví přes 3,5 milionu turistů, z nichž většina projde jen Yosemitským údolím podél řeky Merced, se sezónním Yosemitským vodopádem o celkové výšce 739 m . Unikátní je žulový monolit El Capitan s téměř svislou stěnou o převýšení 1095 metrů. Další ohromující žulovou stěnou je 1450 m vysoký Half Dome s nedalekými vodopády Vernal. Turisticky vděčné jsou i Tuolumne Meadows, Dana Meadows, Clark Range, Cathedral Range a Kuna Crest. Parkem protékají řeky Tuolumne a Merced, je zde přes 3200 jezer a dvě přehrady. Nejvyšším vrcholem je Mount Lyell, kde se nachází i největší yosemitský ledovec.

Route 66 

Silnice známá také jako „The Mother Road“ a „The Will Rogers Highway“ byla první silnicí, která spojila východ se západem. V celkové délce 3940 km vedla z Chicaga v Illinois do Los Angeles v Kalifornii, přes Missouri, Kansas, Oklahomu, Texas, Nové Mexiko a Arizonu. Později byla nahrazena soustavou dálnic (interstate) a roku 1985 vyřazena z Amerického dálničního systému. Úseky, které nebyly využity při stavbě nových dálnic, se staly turistickou atrakcí pod názvem „Historic Route 66“. Na trase mezi městečky Seligman a Golden Shores v Arizoně leží Kingman, přezdívané „Srdce Route 66“, s muzeem Route 66. Po celé trase je možno zakoupit dobové suvenýry.

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA

Nejmenší ráj světa! Pláže s bělostným pískem, průzračně modrá voda, plamy šumící nad hlavou a exotický drink v ruce. Za to vše dnes vděčíme Kryštofu Kolumbovi, který tento ráj objevil.

POPIS DESTINACE

Už Kryštof Kolumbus nevycházel z nadšení nad přírodními krásami ostrova, jehož oficiální, i když málo používaný název je Hispaniola. Do svého lodního deníku si zapsal, že to je nejkrásnější kus země na světě, který kdy lidské oko spatřilo. Země je proslulá nádhernými plážemi, které jsou lemovány tropickou vegetací a palmami. Zatímco na pobřeží najdeme rozlehlé hotelové areály nabízející všechny druhy vodních sportů, pro vcelku liduprázdné vnitrozemí jsou typické zelené pahorky, náhorní plošiny, vysoká horstva i pláně pokryté hlubokými lesy a palmovými háji. I proto je Hispaniola označována přídomkem „zelený ostrov.“

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Bávaro - Punta Cana

Bávaro na mysu Punta Cana je nejpopulárnější pláží na ostrově, která se táhne v celkové délce téměř čtyřiceti km po jeho východním pobřeží. Najdeme zde nejkrásnější palmové háje v celém Karibiku, bílý písek a křišťálově čirou vodu. Moderní hotely nabízejí širokou škálu vodních sportů a zábavních programů. Nejbližší větší město Higüey s proslulou moderní bazilikou, které je zároveň hlavním městem provincie La Altagracia, je vzdáleno asi 50 km. Transfer z letiště v Punta Cana trvá asi půl hodiny.

Boca Chica

Městečko, ležící 45 minut jízdy východním směrem od hlavního města Santo Domingo, se pyšní bělostnými písčitými plážemi, chráněnými před příbojem korálovým útesem a lemovanými palmami. Je považováno za jedno z nejlepších míst pro koupání v Karibiku. Voda mezi břehem a útesy je místy velmi mělká. Rozptýlení nabízejí místní obchůdky, restaurace a bary.

GASTRONOMIE

Místní vzhledově barevná, kořeněná a sytá kuchyně vznikla ze španělské, africké a indiánské tradice. Podobně jako jinde ve Střední a Jižní Americe v ní mají významné místo fazole, rýže a smažené banány, ryby a mořské plody, maso a zelenina. Maso je zejména drůbeží, vepřové, skopové nebo kůzlečí; hovězí je drahé. V horách se nabízí králík a perlička, na pobřeží ryby a mořské plody. Národním jídlem je „La Bandera Dominicana“ (Dominikánská vlajka), dušené hovězí maso s rýží a červenými fazolemi, nazvané dle shody barev se státní vlajkou, na které má každá žena vlastní recept. Typickým oblíbeným jídlem je „mangú“, lehké pyré ze zelených banánů s cibulí na olivovém oleji, podávané se sýrem a šunkou zpravidla k snídani nebo večeři. Obdobou španělské paelly je locrio, s využitím zdejších surovin. Jako moučník jsou časté smažené banány polité karamelem a sypané strouhaným kokosem, „arroz con leche“, karamelový krém „dulce de leche“, dochucený kokosem, vanilkou, kakaem a ovocem, mangový koláč, „dulce de coco“ nebo „flan“ podobný pudinku.

KUBA

Ostrov svobody vlnící se v rytmu salsy. Neopakovatelná atmosféra koloniální Havany či pohádkově krásné pláže Varadera jsou jen zlomkem toho, co Kuba může nabídnout. Neváhejte a vyzkoušejte si to na vlastní kůži.

POPIS DESTINACE

Lenošení na bělostných plážích se sklenkou daiquiri a doutníkem v ruce a la Hemingway. Temperament krásných mulatek vlnících se v rytmu rumby a salsy. Projížďka uličkami staré koloniální Havany nostalgickým automobilem z 50. let minulého století nebo výlet do chladivého stínu horských věčně zelených lesů pohoří Sierra Maestra. To vše jsou neodmyslitelné atributy pobytu v tomto subtropickém ráji, který je právem označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů v Karibském moři. V posledních letech je ostrov stále více vyhledáván rekreanty z celého světa především díky překrásným plážím s bělostným pískem, na kterých vyrostla moderní prázdninová střediska s luxusními hotely a dokonalými službami, které kontrastují s poklidným rytmem každodenního života.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Cayo Coco

Okouzlující korálový ostrov na severním pobřeží je součástí souostroví Sabana-Camagüey, známého jako Jardines del Rey (Královské zahrady). Tato část Kuby je vyhledávána turisty z celého světa kvůli překrásným plážím s bělostným pískem, nádhernému moři, tropické vegetaci a možnostem rybaření, potápění a safari. Hrází je spojen se zalesněným ostrůvkem Cayo Guillermo.

Cayo Largo

Nejvýchodnější ostrov karibského souostroví Canarreos, jižně od poloostrova Zapata, o rozloze 40 km2, je považován za jeden z nejkrásnějších ostrovů Kuby. Nádherná dlouhá a široká pláž s bílým pískem, pokrývající jeho podstatnou část, je omývána křišťálovým Karibským mořem a spolu s přilehlými ostrůvky je ideální lokalitou pro potápění a šnorchlování. Atrakcí jsou mořské želvy a písčina Playa Sirena, vzdálená pouhých 10 minut plavby. Několik luxusních hotelů poskytuje dokonalé služby a uspokojí i nejnáročnější klientelu.

Cayo Santa Maria

Ostrůvek u severního pobřeží Kuby, vzdálený přibližně 100 kilometrů od historického města Santa Clara, je porostlý bujnou tropickou vegetací. Jeho nádherné pláže s bílým pískem kontrastují s tyrkysově modrou vodou Atlantického oceánu a výsledkem je dokonalá kombinace slunce, moře a zeleně. Cayo Santa Maria je ideálním místem pro surfování, plavbu na katamaránech, šnorchlování podél korálových útesů a objevování přírodních krás této nádherné části Kuby.

GASTRONOMIE

Kreolsko-kubánská kuchyně je směsicí kuchyně indiánské, portugalské a španělské. Indiáni dodali fazole, kukuřici, juku, bramborám podobná malanga, rajčata a papriky, Španělé rýži, vepřové a kuřata, Portugalci nasolování ryb, další ingredience pak afričtí otroci. Výsledkem jsou výborná jednoduchá jídla, připravovaná z čerstvých surovin. Vedle vepřového, hovězího, jehněčího, kůzlečího a králičího masa a kuřat jsou na jídelníčku ryby a dary moře jako langusty, krevety a chobotnice, jako specialita stehýnka z velkých žab. Polévky převažují krémové a zeleninové vývary s nudlemi, často se do nich vkládá čerstvé rajče, takže výsledkem je příjemně nakyslá chuť. Z koření se používá česnek, kmín, pepř, oregano, paprika a bobkový list. k jídlu se nejprve podává pohár vody a pečivo s máslem a jako předkrm plody moře nebo salát ze sezónního ovoce (papája, pomeranče, mandarinky, mango, melouny, guava ap.). Poté hlavní jídlo a zeleninový salát (ensalada), nakonec moučník (cake con mérenge, dort se šlehačkou), zmrzlina (helado) a přeslazená silná černá káva (café refresco), často s mlékem (con leche). Café americano je slabší káva ve velkém hrnku.

MARTINIK

Ostrov květů a krásných vod. Zámořský department někdejší koloniální velmoci Francie je dnes exotickým ostrůvkem v Karibiku, který si uchovává ráz země galského kohouta.

POPIS DESTINACE

Karibský ostrov květů a francouzského šarmu je největším ostrovem Malých Antil. Ostrov patří k jednomu ze čtyř francouzkých zámořských departmánů a vliv Francie je tu patrnější než na Guadeloupu, širší silnice, vyšší domy, větší městečka. V porovnání obou ostrovů je Martinik zcela zřetelně prezentován jako bohatší a honosnější příbuzný. Martinik je právem nazýván výstavní síní Francie, která Vás zdvořile, nicméně s otevřenou náručí, zve k návštěvě. Ostrov nabízí svým návštěvníkům nádherné bílé pláže, tropický deštný prales či plantáže ananasu, banánů a cukrové třtiny. Sopečný původ ostrova zdůrazňuje mohutná sopka Mont Pellé, která se tyčí na severu ostrova.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Tartan

Původně rybářská vesnička se stala malým lázeňským centrem, s řadou hotelů a restaurací, vlastní pobřežní kolonádou, večer osvětlenou a s krásným vodotryskem oproti kostelu s červenou zvonici. Ve vesničce najdete i bankomat, benzínovou stanici či např. rybí trh.

Sainte-Luce

Oblast St. Luce je pro svou polohu otevřenou k jihu a na Diamantovou skálu jedním z turisticky nejvyhledávanějších míst ostrova. Samotné městečko St. Luce je velmi příjemné, najdete tu malé hospůdky při pobřeží s výhlídkou na sousední ostrov Svatou Lucii a na řady barevných rybářských bárek, obchůdky i bistra a prodejny suvenýrů. Dosud není tak dotčené turistickým ruchem jako městečka v oblasti Trois Ilets. Pláže jsou tu malé, písčité, přírodní. Jen pár kilometrů na JZ Vás dělí od snových pláží Martiniku - přírodní rezervace Les Salines.

Le Diamant

Oblast zvaná Diamant se nachází na jihu ostrova. Jméno nese po veliké skále Le Diamant, která se tyčí v moři proti městečku stejného jména. Diamant je vhodným místem pro náročnější potápěče, jsou tu ideální terény. Ubytování se nabízí jak ve velkých hotelových komplexech s dobrým zázemím služeb, tak v malých rodinných hotelech a hotelech s bungalovy. Pláže jsou dlouhé, bílé a písčité. Na neoznačených místech je však nutnost být opatrný, existuje tu možnost silných spodních proudů.

GASTRONOMIE

Gastronomie je ovlivněna francouzskou, kreolskou a africkou kuchyní. Na jídelníčku dominují hlavně ryby a mořské plody, které místní restaurace nakupují přímo od rybářů, takže jsou vždy čerstvé, a sehnat je můžete také na místních trzích. V hlavním městě narazíte na spoustu restaurací a fast foodů různých světových kuchyní. Všude seženete čerstvé francouzské pečivo a skvělé francouzské dezerty. V supermarketech je široká nabídka francouzských sýrů a vína. Tradičním pokrmem je například Accras de morue, což jsou kousky ryb smažených v kořeněném těstíčku. V restauracích si ho můžete dát třeba jako předkrm. Místní ho připravují spíše ve formě snacku, když se schází s přáteli a rodinou. Dalším oblíbeným pokrmem je chobotnice, ta se připravuje buď jako dušená se zeleninou, nebo jako ragú s luštěninami a rýží. Obecně je martinická kuchyně hodně kořeněná. Na Martiniku bylo přes 150 palíren rumu, ale dnes jich je v provozu jen kolem desíti. Převažuje zde výroba rumu z čerstvé třtinové šťávy (tzv. rhum agricole - rum vyráběný z třtinové melasy se nazývá rhum industriel). Byla mu udělená francouzská ochranná známka původu „Appellation d'Origine Controleé Martinique“. Použití této značky zaručuje oblast i to, že byl vyroben pouze ze šťávy cukrové třtiny a podle stanoveného postupu. Tato přísné pravidla zaručují jistotu kvality. Rumy z Martiniku se řadí mezi světovou špičku.

GUADELOUPE

Úchvatné koupání v tyrkysových vodách Karibiku. Planáže banánů a anasů se střídají s horskými masívy a bělostnými plážemi. Ideální místo pro lenošení a relaxaci.

POPIS DESTINACE

Souostroví v Malých Antilách připomíná svým tvarem rozevřená motýlí křídla - dva ostrovy, oddělené říčkou Salée a spojené pohyblivým mostem, který se každý den brzo ráno zdvihá a umožňuje tak lodím zkrátit si cestu kolem ostrovů. Každý z ostrovů má své jméno a jeho charakter je zcela odlišný. Východní část nese jméno Grande Terre je menší, s největším městem a letištěm Point á Pitre, je jen mírně zvlněná – kopce se nazývají les mornes, sušší, s plantážemi cukrové třtiny, stády hovězího dobytka, evropštější, s větším počtem hotelů v okolí měst St. Anne, St. Francois nebo Gosier Nejdivočejším koutem je Point des Chateaux - ráj surfařů na prknech. Nejhezčí pláže této oblasti se nachází v okolí Sainte Anne. Druhý ostrov je Basse Terre s hlavním městem stejného jména. Tomuto druhému ostrovu dominuje dřímající vulkán La Soufriére a hornatý ráz krajiny vytváří i daleko čerstvější a vlhčí klima než v Grande Terre. Většina ostrova je přírodní rezervací s řadou nádherných vodopádů a s termálními prameny uprostřed tropického pralesa. Nejnádhernější pláže Guadeloupu jsou v okolí městečka Deshais.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Pointe-à-Pitre

Největší město ostrova Pointe-à-Pitre působí dojmem moderního obchodního centra, ale jeho atmosféra je okořeněna koloniální architekturou a karibským vlivem. Město má původ už roku 1654, kdy se veškerý ruch soustředil na rybím trhu u přístavu, kde se nachází podél vnitřního přístavu La Darse i dnes pulzující tržnice, Milovníci historie by neměli vynechat návštěvu jednoho z místních muzeí.

Saint-François

Původně rybářská osada se stala druhým největším turistickým resortem na Guadeloupe. Město leží na východě Grand-Terre a zatímco jeho západní část si zachovala provinční charakter, východní část se svým charakterem zcela přizpůsobila rozvinutému cestovnímu ruchu. Jachtový přístav je lemovaný restauracemi, luxusními hotely, půjčovnami aut a butiky.

Marie-Galante

Největší z ostrovů, patřících ke Guadeloupe. Leží od svého velkého souseda 25 km na jih a nabízí svým návštěvníkům kromě nádherné scenérie nepřelidněné pláže a klid. Na ostrově se pěstuje odedávna cukrová třtina a v Distillerie Poisson se vyrábí pod značkou Père Labat nejlepší zdejší rum.

KANADA

Země plná kontrastů, javorových listů a panenské přírody. Vydejte se s námi poznat tento nádherný kus severní Ameriky.

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Souostroví v Malých Antilách připomíná svým tvarem rozevřená motýlí křídla - dva ostrovy, oddělené říčkou Salée a spojené pohyblivým mostem, který se každý den brzo ráno zdvihá a umožňuje tak lodím zkrátit si cestu kolem ostrovů. Každý z ostrovů má své jméno a jeho charakter je zcela odlišný. Východní část nese jméno Grande Terre je menší, s největším městem a letištěm Point á Pitre, je jen mírně zvlněná – kopce se nazývají les mornes, sušší, s plantážemi cukrové třtiny, stády hovězího dobytka, evropštější, s větším počtem hotelů v okolí měst St. Anne, St. Francois nebo Gosier Nejdivočejším koutem je Point des Chateaux - ráj surfařů na prknech. Nejhezčí pláže této oblasti se nachází v okolí Sainte Anne. Druhý ostrov je Basse Terre s hlavním městem stejného jména. Tomuto druhému ostrovu dominuje dřímající vulkán La Soufriére a hornatý ráz krajiny vytváří i daleko čerstvější a vlhčí klima než v Grande Terre. Většina ostrova je přírodní rezervací s řadou nádherných vodopádů a s termálními prameny uprostřed tropického pralesa. Nejnádhernější pláže Guadeloupu jsou v okolí městečka Deshais.

GASTRONOMIE

Kuchyně je silně ovlivněna americkou gastronomií. Oblíbenými jídly jsou hamburgery, hotdogy, steaky, pizza, žebírka nebo kuřecí křidélka. Najdeme zde i ryby a mořské plody. Běžnou přílohou jsou kukuřičná kaše, smažené hranolky, fazole, opekané brambory nebo smažená cibule. U hlavního jídla nechybí různé kombinace salátů. Kanadskou kuchyni především reprezentuje javorový sirup, obyvatelé ho užívají jako polevu na palačinky, vafle, toasty nebo zmrzlinu. Z javorového sirupu nalezneme i další výrobky jako jsou například lízátka, bonbóny a další sladkosti, je přidáván i do některých druhů místních piv.