AUSTRÁLIE A OCEÁNIE

Lákají Vás exotické destinace? Právě pro Vás jsme připravili nabídku nejluxusnějších destinací, kde načerpáte nové síly a kde zapomenete na strasti běžného života.

NOVÝ ZÉLAND

Vydejte se od zasněžených vrcholků hor a vyprahlých stepí přes nekonečné zelené kopce a deštné pralesy v zemi, v níž se mísí všechna klimata se scenériemi z Pána prstenů.

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Nový Zéland má mírné oceánské podnebí, přičemž nejsevernější část má podnebí subtropické. Roční období jsou proti Severní polokouli obrácená. Nejteplejší měsíce jsou prosinec, leden a únor a nejchladnější červenec a srpen. Na Severním ostrově je průměrná teplota 18 °C a na Jižním 13 °C. Na dvou hlavních ostrovech Nového Zélandu jsou všechna místa vzdálena maximálně 130 km od moře. Větry vanoucí od oceánu zde udržují mírné a vlhké podnebí s opravdu silnými srážkami na západním pobřeží. Na severu Nového Zélandu je horko a deštivo. Na jihu země a ve větších výškách je chladněji.

GASTRONOMIE

Novozélandská kuchyně v sobě mísí prvky tradiční maorské kuchyně, přistěhovalců z Asie (indická, thajská, malajská, čínská nebo japonská kuchyně) a také jídla pocházející původně z Austrálie. Novozélandská kuchyně využívá zejména obilniny, jehněčí, vepřové a hovězí maso, drůbež, ryby a mořské plody, mléčné výrobky, různé druhy zeleniny (brambory, batáty, dýně atd.), ovoce (kiwi, hroznové víno, jablka). K oblíbeným pokrmům patří fish and chips, barbecue či maso a zelenina připravené tradiční maorskou metodou v zemní peci – hāngi. Další maorské jídlo, které můžete vyzkoušet, je boil-up, což je hustá polévka z vepřových kostí, batátů, dýně, divokých rostlin a jiné zeleniny. Vyzkoušet také můžete tradiční zmrzlinu hokey pokey.

AUSTRÁLIE

Nezapomenutelná dovolená u protinožců. Nejmenší kontinent světa nabízí nepřeberné množství míst, kde se Vám zastaví dech a rozbuší srdce. I tak nádherná může být Austrálie.

POPIS DESTINACE

Skládá se ze 6 federativních států, Queensland, Nový Jižní Wales, Tasmánie, Viktoria, Jižní Austrálie a Západní Austrálie. Austrálie je kontinent, kde žije 20 milionů lidí všech národností. Austrálii omývají vody Indického oceánu a Tichého oceánu. V Austrálii naleznete pouště, které tvoři většinu země, buš, tropické lesy, v létě se létě se dá zde dokonce lyžovat, Austrálie je kontinent kde naleznete téměř vše. Určitě byste neměli opominout - Opera House v Sydney, tajuplný život Aboriginců, skalní útvary Olgas a mystický Ayers Rock, Cairns a Velký bariérový útes s tyrkysovým mořem či rozmanitou kuchyni zahrnující ryby, plody moře, steaky a světoznámá vína.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Modré hory

Očarující horský masiv plný skal a proláklin zařazený do seznamu UNESCO. Dominantou je skalní útvar Tři sestry.

Uluru

Originální a největší monolit na světě. Kolem něj vede několik stezek, podél kterých najdete posvátná místa a domorodé kresby. Kolem monolitu se rozprostírá stejnojmenný národní park.

Národní park Kakadu

Park je největším národním parkem kontinentu, rovněž zapsán v seznamu dědictví UNESCO. Svou rozlohou se rovná například velikosti Izraele. Park je bohatý na ohrožené druhy živočichů i rostlin, nachází se zde uranový důl a celá oblast má důležitou archeologickou roli.

Alice Springs

Městečko v Severním teritoriu založené původně jako stanice pro pozemní telegrafní linku. Město leží uprostřed pouště a je téměř ve středu kontinentu.

GASTRONOMIE

Většina lidí dnes vaří většinou mezinárodní pokrmy, zejména těstoviny a momentálně i populární thajské kari. Vaří lehká jídla, vhodná pro zdejší klima. Ačkoliv původních obyvatel Aboriginců zůstalo v Austálii pouze 7% z celkové populace, jejich tradiční recepty, jako je masový koláč, se stále drží v povědomí. Zdejší kuchyně je také hodně ovlivněna australským barbie – rožněním. Na australském jídelním lístku nalezneme různé speciality. Kdo by odolal ochutnat například krokodýlí filety s rozmarýnovou omáčkou, klokaní steak s houbovou omáčkou, klokaní polévku, kuře s Quandong ovocem či broskvemi či slavný dort Pavlova.

COOKOVY OSTROVY

Místo, kde zažijete opravdovou romantiku i absolutní soukromí. Nenápadné ostrůvky a korálové útesy v tyrkysové vodě uprostřed Pacifiku okouzlily kdysi i posádku slavné lodi Bounty.

POPIS DESTINACE

Celkem 25 ostrovů, rozprostřené v Tichomoří, patřící od roku 1948 k Novému Zélandu, objevil v roce 1773 při svých cestovatelských výprav kapitán James Cook. Mezi nejatraktivnější a nejnavštěvovanějším místem se nabízí ostrov Rarotonga, která láká nejen krásnou přírodní scenérií, ale i bohatým sportovním vyžitím od možnosti šnorchlování, potápění či rybaření. Počasí na Cookových ostrovech je tropické s poměrně stálým počasím v průběhu celého roku. Průměrné roční teploty se pohybují v rozmezí do 24 do 28°C. Období dešťů přichází od listopadu do března.

FRANCOUZSKÁ POLYNÉSIE

Místo, kde zažijete tu pravou exotiku a budete se cítit jako v ráji. Magická podmanivost jejích ostrovů zapůsobí na všechny vaše smysly a pohltí vás svojí neskonalou krásou. Zde by chtěl být opravdu každý.

POPIS DESTINACE

Francouzská polynésie se skládá ze 130 ostrovů, rozdělených do 5 souostroví, ležících v Tichém oceánu mezi západním pobřežím USA a Austrálii. Mezi nejznámější ostrovy pak patří největší ostrov Tahiti a dále ostrov Moorea, jež leží 17 km severozápadně od Tahiti a Bora Bora, 240 km od hlavního ostrova. Všechny ostrovy jsou vulkanického původu a jsou v podstatě dvojího druhu - vysoké se zelenými vrcholky zahalenými v oblacích a nízké, podmořské krátery s korálovými atoly. Protřelí cestovatelé označují toto místo na zemi, jako jedno z nejkrásnějších. Není možné ani slovy popsat průzračné moře, kde v několika metrové hloubce stále vidíte dno, růžovo-bílé písečné pláže, zelené a svěží zahrady, palmové oázy, které přímo zvou k odpočinku ve stínu slaměných slunečníků. Také teplota moře je příjemná, Francouzská polynésie je ideálním místem k odpočinku po celý rok.

GASTRONOMIE

V místní kuchyni převažují pokrmy z ryb a mořských plodů. Typická specialita je poissoncru, která se dělá ze syrové ryby marinované v limetkové šťávě a soli, zelenině, kokosovém mléce a dužině. Jako příloha se podává rýže. Tradiční jídlo se připravuje zabalené v banánovém listí v jámě v zemi. Ochutnejte také tropické ovoce, jako je mango, ananas, banány, rambutan, grep, pomelo, papája. Vše lze koupit na místních tržnicích.