EVROPA a středomoří

Bohatá kultura, nespočet historických památek, kontrast nádherných pláží, přírodních krás a horských masivů… To vše na Vás čeká nedaleko od našich hranic.

ŘECKO

Evropská kolébka civilizace. Jedinečné a neopakovatelné – takové je Řecko se svými ostrovy, průzračným mořem, nespočetnými památkami a vynikající gastronomií. Nechte se unášet i vy na vlnách řecké pohostinnosti.

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Pro milovníky přírody a turisty jsou ideální dobou pro cestu do Řecka měsíce květen a červen, kdy je celá země v květu a teplota vzduchu a vody již umožňuje příjemné koupání. V červenci a srpnu může v jižním a centrálním Řecku vystoupat až na 45°C. Poněkud chladněji bývá v severních částech země, kde bývají i časté deště. Pro začátek jara a podzimu jsou typické teploty kolem 26°C. Zimy jsou mírné s typickým středomořským podnebím.

GASTRONOMIE

Řecká kuchyně je pestrá, zdravá a chutná. Jejím základem je olivový olej, rajčata, artyčoky, cukety, cibule, česnek, olivy, ovčí a kozí sýr, grilované skopové (arni), jehněčí a drůbeží maso a samozřejmě čerstvé ryby (psari). Převládají různé saláty a luštěniny (hrách, čočka, fazole, cizrna), oblíbená je například listová zelenina jen krátce povařená, politá dresinkem. K typickým jídlům patří gyros, tzatziki a vynikající jogurt. „Pita“ je chlebová placka. Výborné jsou řecké moučníky, pečivo, slané koláče z lískového těsta plněné sýrem či špenátem ap., velmi oblíbené je sušené ovoce a oříšky.Jídlo jsou Řekové zvyklí „sdílet“, což znamená, že často objednají velké talíře různých pokrmů a každý si může vzít, co je libo. Není prohřeškem ochutnat i z „cizího“ talíře. Před jídlem se podává aperitiv, například „ouzo“, anýzovka, kterou si dle vlastní úvahy smícháte s vodou. Během jídla se pije stolní víno, které se průběžně dolévá. Pivo se nepije tolik jako v Čechách, oblíbené značky jsou Amstel a Mythos. Na závěr každého jídla se pije turecká káva, která se zde pochopitelně nazývá řecká. Servíruje se oslazená, se sklenicí vody.

ITÁLIE

Královna Apeninského poloostrova nezklame žádného návštěvníka! Neustále v pohybu, plná energie a života, ale zároveň i majestátní a důstojná, to je země prosulá gastronomií, pohostinností a vřelým přijetím. Benvenuti in Italia.

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Klima Itálie je značně různorodé díky severojižnímu protáhlému tvaru území a významným výškovým rozdílům. Na severu je podnebí středoevropské kontinentální, s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí a mezi ročními sezónami. Zima je dlouhá a chladná, léto krátké, slunečné. V Alpách a okolí velkých jezer jsou celoročně vyšší srážky, v zimě sněhové. V centrální části Itálie je podnebí středomořské, léta horká a zimy deštivé. I tady teploty klesají se stoupající nadmořskou výškou a vzdáleností od moře. Klima na jihu je výrazně středomořské, převažují slunečné dny a příjemné teploty (denní průměry v květnu 23 °C, červnu 28 °C, červenci a srpnu 30 °C, v září 26 °C). Nejvyšší letní teploty bývají naměřeny v Kalábrii, na Sicílii a Sardinii. Noční teploty v létě neklesají pod 20 °C. Nízké srážky přicházejí až s koncem podzimu.

Cinque Terme

Oblast formálně rozdělená na Riviera di Levante a Riviera di Ponente. V každém případě etnograficky i krajinářsky úchvatná oblast Ligurské riviéry mezi Levantem a La Spezia, pět vesniček s domky natěsnanými na sebe, každá s vlastním poutním kostelem vysoko ve stráni, propojených železnicí a pěšími stezkami. Pěstuje se vinná réva (proslulé víno Cinque Terre DOC). Lze sem doplout i po moři z Rapallo, Chiavari, Levantu nebo La Spezia. Vesničky se jmenují Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore, dostupná silničkou z La Spezia.

Florencie

Správní centrum hornaté oblasti, přiléhající k Ligurskému a Tyrhénskému moři, s významnou historií. Žili zde Dante Alighieri, Boccaccio, Raffael, Donatello, Michelangelo i Leonardo da Vinci. Centrem je Piazza della Signoria s gotickou radnicí (před ní kopie Michelangelova Davida a Donatellova Lva) s palácem Palazzio Vecchio s 94 m vysokou věží a skvělými freskami v interiéru. Světoznámé jsou obrazárny Galleria degli Uffizzi (50 sálů a chodeb), Palazzo Pitti (mj. s obrazy Rubense, Raffaela a Tiziana) a Palazzo Galeria del Academia (originál Michelangelova Davida, Boticelliho Madona). Skutečně cenné je též Baptisterium z přelomu 11. a 12. století, Dóm Santa Maria del Fiore s kopulí o výšce 100 metrů, Medicejská kaple, kostel San Lorenzo a Kampanila. Nedaleko pobřeží leží ostrovy Isole Toscane, se známým ostrovem Elba.

Verona

Město „Romea a Julie“ na řece Adige se stavbami s růžového vápence, římským opevněním a „arénou“, jež je po římském Kolosseu nejlépe dochovaným amfiteátrem (s parametry 152 x 128 x 30 m, 22 000 diváků). Dalšími poklady jsou Piazza Erbe s tržištěm, Dóm (12. stol.), románská bazilika San Zeno Maggiore (12. stol.), dvoupatrový kostel San Fermo, Torre dei Alberti (84 m vysoká věž, vyhlídka na Alpy), Romeův dům, Juliin dům a Juliina hrobka v kostele San Francesco, „Římský“ most a amfiteátr, od něj lanovka ke klášteru (archeologické muzeum). Jižně od Verony leží hrad Castelvecchio

Ravenna

Přístav na průplavu spojeném s Jaderským mořem. Založena Etrusky prožila svůj zlatý věk v 1. stol. př.n.l. za římského císaře Augusta, který nedaleko zřídil námořní základnu. V roce 402 n.l. se stala hlavním městem Západořímské říše. Zachovaly se cenné raně křesťanské mozaiky v několika kostelích (San Vitale, Sant´Apollinare Nuovo) a baptistériích (např. Baptisterio degli Ariani), mausoleum císaře Theodoricha (zastánce ariánského křesťanství) a hrobka Dante Allighieriho. Nedaleko je letovisko Lido Adriana, s písčitými plážemi, aquaparkem a zábavním parkem Mirabilandia.

ŠPANĚLSKO

Nechte se inspirovat španělským rytmem! Pyrenejská perla, u které se snoubí poznávání, relaxace, požitky i adrenalin. Zapůsobí na všechny vaše smysly a zanechá nesmazatelnou stopu. Viva la Espaňa!

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Španělské podnebí je možné rozdělit do tří typů klimatu – kontinentální, oceánské a středomořské. Na většině území se setkáváme s kontinentálním podnebím, jež charakterizují velké teplotní výkyvy mezi ročními období. Zimy jsou většinou chladné se silnými větry, léta jsou teplá s průměrnou teplotou 21 – 27 °C. Oceánské podnebí je typické pro severní část země. Mírné zimy, velmi horká létá s vydatnými srážkami po celý rok. V tomto pásmu jsou časté i ranní mlhy a silné větry z oceánu. V Andalusii a na středomořských ostrovech se setkáváme spíše se středomořským podnebím, srážky jsou většinou nízké, zimy jsou poměrně teplé s průměrnými teplotami 11 – 14 °C, letní teploty většinou přesahují teploty 30 °C.

GASTRONOMIE

Španělská kuchyně je velmi chutná a zdravá. V každé části jsou jiné zvyky. Základem baleárské kuchyně jsou především ryby, mořské plody, zelenina a olivový olej. K snídani jsou obvyklé croissanty či sladké pečivo a káva, oběd je ve všední dny poměrně jednoduchý, o víkendu je velmi vydatný a dlouhý, někdy obsahuje až 4 chody. Na závěr se podává dezert – ovoce, zmrzlina nebo typický pudinkový dezert flan. Před večeří se obvykle vyráží do tapas barů na něco malého – tapas, nebo-li jednohubky. Na pobřeží Costa Brava by měl každý návštěvník ochutnat typický katalánský pokrm, kterým je tzv. paella. Základem je rýže a různá koření, které doplní maso (paella con carne) či mořské plody (paella con mariscos). Známá a velice oblíbená je sušená šunka „jamón serrano“. Tradičním desertem je vaječný krém s karamelem crema catalana. Známá je rovněž sangria, v Katalánsku sangria de cava.

PORTUGALSKO

Portugalsko patří mezi země, kde naleznete vše - bohatou historii, přírodní krásy, historické budovy, nádherné pláže a mnohem více. Díky příznivému klimatu je často vyhledávaným místem pro hráče golfu, kdy je možné se věnovat hře celoročně.

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Na severu a západě země je podnebí mírné oceánské, na jihu subtropické středomořské. Díky vlivu teplého Golfského proudu panují na pobřeží Algarve suchá horká léta a mírné vlhké zimy. Průměrné červencové teploty jsou 20 - 24°C, lednové 9 - 12°C. Nejvíce prší na severu, směrem k jihu srážky klesají, na pobřeží Algarve naprší jen asi 500mm ročně. Teplota mořské vody je v květnu 18°C, v červnu 20°C, v červenci 22°C, v srpnu 23°C a v září 22°C. Na Azorských ostrovech je díky Golfskému proudu celoročně příjemné klima bez velkých teplotních výkyvů, průměrná roční teplota je 18,5°C, průměrné srážky 650mm. Madeira má podnebí středomořské, s průměrnými teplotami 24°C v létě a 19°C v zimě. Teplota mořské vody bývá v létě 22°C, v zimě 18°C.

Fatima

Středověké město na řece Rio Mondego, s prestižní univerzitou z roku 1290, bylo od roku 1145 hlavním městem Portugalska po více než sto let. Zajímavostmi jsou románské a gotické stavby, centrum zdobené "azulejos", schody Rua Quebra Costas do „horního města“, Sé Velha a Sé Nova (stará a nová katedrála), barokní Capela de Sao Miguel, Biblioteca Joanina, gotický klášter Convento de Santa Clara-a-Velha, historické budovy univerzity, akvadukt a další. Nedaleko leží římské rozvaliny v Conimbriga a po řece se lze plavit vyhlídkovou lodí nebo na kajaku či kánoi.

Sintra

Městečko nedaleko Lisabonu bývalo letní rezidencí portugalských králů, jeho překrásné okolí inspirovalo romantického anglického básníka George Gordona Byrona k napsání eposu „Childe Haroldova pouť“. Zajímavostmi jsou klášter ukrytý v háji korkových dubů, historické centrum Sintra-Villa, Vila Velha čili Staré město, kočáry tažené koňmi, letní královská rezidence, Národní palác (Palácio Nacional, původně maurský) a nad městem tyčící se zříceniny maurského hradu (Castelo dos Mouros). Turistickým cílem v přilehlých lesích je kapucínský klášter Convento dos Capuchos (16.stol.).

Tomar

Město založené ve 12. století jako sídlo templářského řádu se pyšní templářským opevněným klášterem Convento de Cristo (světové dědictví UNESCO) s hradbami ze 12. století a s gotickými, manuelskými i renesančními prvky. Další zajímavostí je templářská rotunda Charola (12.-16.stol.) postavená podle kaple nad Svatým hrobem v Jeruzalémě, ambity ze 16.stol. s azulejos a slavné „Okno z Tomaru“, úžasná ukázka manuelského stylu s námořními prvky, dále pak akvadukt (Aqueduto de Pegóes, 16.-17.stol.), několik dalších kostelů a synagoga.

NIZOZEMSKO

Nizozemská krajina vás okouzlí malebnou přírodou, kde sice hory a kopce téměř nenajdete,ale zato historické památky můžete obdivovat skrze vodní cesty a plavby po sítí říčních kanálů. V zemi tulipánů,výtečných sýrů, klapajících větrných mlýnů a dřeváků se budete cítit jako doma.

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Podnebí v Nizozemském království je podobné Irsku nebo Velké Británii - chladné a vlhké s častými dešti. V letním období je poměrně chladno, průměrná teplota se pohybuje kolem 17 °C, zimy jsou většinou mírné a vlhké, teploty se málokdy dostanou do záporných čísel. V Nizozemí se taktéž setkáte se silným větrem, ve vnitrozemí jsou obvyklé časté mlhy, které se během dne rozplynou. Nejvíce navštěvovaným obdobím je jaro - méně přeháněk a můžeme téměř všude obdivovat nádherné květy všemožných cibulovin, nicméně také barvy podzimu a rozsáhlá jasně fialová vřesoviště stojí po skončení léta za návštěvu.

Naarden

Bývalé hlavní město říše leží asi 80 km severně od Bangkoku, v místě, kde je založil generál U Thong, na ostrově vzniklém soutokem řek Chao Phraya, Pa Sak a Lopburi, propojených kanálem. Po 417 let, bylo hlavním městem království, jemuž postupně vládlo 33 králů a nádherou ohromovalo i evropské návštěvníky. Protože Barmánci město opakovaně dobyli a nakonec srovnali se zemí, jsou v historickém areálu k vidění pouze impozantní ruiny. V rekonstruovaném Wat Phra Mongkhon Bophit se nachází 15 m vysoká bronzová socha sedícího Buddhy z 15. stol. Další zajímavosti jsou Národní muzeum Chao Sam Phraya, Centrum pro studium dějin a Palác Chandra Kasem. V areálu lze spatřit také slony, kteří po rozpáleném asfaltu pochodují s turisty v červených sedačkách upevněných na hřbetě.

Delft

Město patří mezi vyhledávané turistické cíle, obdivovat budete krásnou architekturu a dýchne zde na vás typická nizozemská atmosféra. Proslavilo se také výrobou zdejší delftské keramiky, která se stala klasickým holandským suvenýrem. Za návštěvu taktéž stojí některá z továren například Atelier de Candelaar, továrnu De Delftse Pauw či 350 let starou Koninklijke Porceleyne Fles. Ve středu města se rozkládá malé náměstí zvané Markt, nad kterým se vypíná věž kostela Nieuwe Kerk. Navštívit můžete také renesanční radnici z roku 1618. Ve městě najdeme palác Prinsenhof, ve kterém sídlí městské muzeum s množstvím obrazů a historických exponátů.

GASTRONOMIE

Nizozemská kuchyně není ve světě příliš oblíbená ani vyhledávaná. Dokonce ani místní obyvatelé se sní nijak výrazně nechlubí. Přesto i zde najdeme vyhlášené speciality, tradiční kuchyně je vydatná a jednoduchá. Typickými nizozemskými jídly jsou například boerenkool met rookworst (bramborová polévka, zelené zelí nebo kapusta a uzený salám), bruine bonen met spek (hnědé fazole se špekem), sleď, uzený úhoř, pannekoek (omeleta) a jako chuťovka bitterballen (malé masové krokety).Holanďané jsou však také mistry ve výrobě skvělých sýrů a pěstování té nejlepší zeleniny. Sýry se přidávají do polévek, salátů, připravují se smažené v kombinaci se šunkou nebo ananasem. Jí se zde také hodně ryb na různé způsoby, oblíbenými masy jsou steaky a zvěřina. Obvyklou přílohou je rýže, zelenina či brambory. Přes den je hlavním jídlem večeře, která má většinou tři chody.

VELKÁ BRITÁNIE

Velká Británie láká návštěvníky na nepřeberné množství historických památek a přírodních krás. Vydejte se do země, která kdysi bývala středem politiky světa.

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Podnebí převážné části území Velké Británie je oceánské, s malými teplotními rozdíly během roku. Zimy jsou mírné, s průměrnými teplotami 1 – 6 °C, léta chladná, s teplotami okolo 11 – 19 °C, Skotsko je v průměru asi o dva stupně chladnější. Tradiční počasí je charakteristické vysokou oblačností, častými srážkami a relativně vyšší vlhkostí vzduchu. Západní pobřeží Skotska a přilehlých ostrovů je příznivě ovlivňováno Golfským proudem. Drsnější podnebí mají Shetlandy, ležící 6 zeměpisných stupňů pod polárním kruhem. Srážkově se liší sever a jih a hornatý východ a nížinatý západ. Vysoké srážky přináší vítr, dosahující ve Skotsku zejména v zimě rychlosti až 170 km/hod. Nejvíce naprší od září do ledna. Severní Irsko má mírné oceánské podnebí, přičemž vyšší srážky jsou na západě.

Oxford

Kosmopolitní univerzitní město leží v hrabství Oxfordshire. Anglosaská kronika z roku 912 existenci kláštera sv. Frideswidy, dnešní patronky města i univerzity. V 10. století byl Oxford opakovaně napadán dánskými Vikingy. Za Jindřicha II. získal zvláštní privilegia, následně byla postavena řada klášterů různých církevních řádů, zejména cisterciáků, dominikánů, františkánů a karmelitek. První zmínka o univerzitě pochází z 12. století, nejstarší fakulty byly University College (1249), Balliol College (1263) a Merton College (1264). Christ Church Cathedral je zároveň katedrála i univerzitní kaple.

Stonehenge

Jedno z nejstarších prehistorických kultovních míst na světě je komplex menhirů a kamenných kruhů na Salisburské pláni v hrabství Wiltshire, asi 13 km severně od městečka Salisbury v Jižní Anglii. Sedmnáct vztyčených kamenných bloků, z nichž nejtěžší váží až 45 tun, spojených šesti překlady, je orientováno směrem k východu slunce v den letního slunovratu. Skutečný účel místa, které navštíví ročně přes 850 tisíc turistů, zůstává nejasný.

Tintagel

Romantické zříceniny hradu ze 13. stol., vypínající se na ostrově propojeném s pevninou úzkou šíjí na divokém pobřeží Cornwallu, jsou spojovány s legendou o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu: dle legendy se právě tady Artuš narodil. Přímo pod hradem je ukryta Merlinova jeskyně, přístupná pouze za odlivu. V nedaleké stejnojmenné vesnici je nespočet obchůdků, barů a hospůdek. Místní památky jsou viktoriánská pošta Old Post Office, expozice King Arthur’s Great Halls, muzeum minerálů a zkamenělin a katolický kostel sv. apoštola Pavla s mozaikami.

GASTRONOMIE

Dnešní britská kuchyně je zajímavější, než odpovídá její tradiční málo lichotivé pověsti. Nabízí chutně upravenou zeleninu a zajímavé saláty, rybí a drůbeží pokrmy, výborné paštiky a samozřejmě rostbíf, stejně jako šťavnaté steaky nebo výborně připravené jehněčí. Často se připravují i vnitřnosti (ledvinky, játra), ryby (mořský jazyk, sardinky, makrely, pstruh, losos) a zejména na pobřeží mořské plody. Maso je obvykle pečené, zelenina (pórek, chřest, mrkev, brokolice) důkladně vařená nebo dušená. Přílohou jsou americké brambory, nejčastěji však bramborová kaše. Z omáček překvapí angreštová, křenová a mátová. Oblíbený moučník jsou drobenkové koláče, často podávané s pudinkem, v létě se sezónním ovocem, nebo se po jídle podává sýr. Na rozdíl od většiny evropských zemí se v Británii nedrží dlouhá polední pauza, takže oběd představuje rychlé občerstvení v sendvičovém baru nebo v pubu, někdy až okolo druhé hodiny odpoledne. Porce jsou oproti českým malé. Hlad zažene odpolední čaj, s mlékem, toasty s máslem a pomerančovou marmeládou. Hlavním jídlem dne je pozdní večeře (někdy až okolo deváté večer), která se vydatností blíží snídani. Oblíbenými jídly jsou fazole v tomatovém protlaku (baked beans), rozmačkané brambory s uzeninou (bangers and mash), jelita (black pudding). Ve Skotsku je svátečním jídlem haggis (ovčí žaludek naditý masem a zeleninou).

IRSKO

Zelený ostrov s množstvím domků s doškovými střechami a hospod, oplývající hudbou, humorem a poezií. Domov skřítka Leprikóna, který má na konci duhy skrytý hrnec s pokladem.

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Irské podnebí je silně oceánské. Celoročně jsou teploty stálé a jsou ovlivňovány Golfským proudem a studeným větrem z Atlantiku. Počasí je velmi proměnlivé - pokud je jasno, za chvilku se může přihnat přeháňka, ale obvykle jsou deště krátkodobé, málo silné, ale častější. Průměrné teploty se pohybují od 5 °C v zimním období až po 15 °C v létě. Ideální doba na návštěvu Irska je po celý rok, avšak chcete-li se vyhnout častým dešťům, doporučujeme květen, červen nebo září, říjen. Hlavní turistickou sezónou jsou však letní měsíce.

Clonmacnoise

Na břehu řeky Shannon se nachází nejdůležitější irský klášterní areál, který založil Sv. Cairan v roce 548. Jedná se o nejvýznamější starokřesťanskou památku v Irsku. Klášter byl často napadán Vikingy, byl dobyt Normany a Angličany. Do dnešních dnů se dochovalo několik zřícenin ranných kostelíků a v zachovalém stavu řada keltských křížů, kulatých věží a hrobů.

Glendalough

Jeden z nejvýznamnějších křesťanských klášterů se nachází jižně od Dublinu ve Wicklowských horách. Název je zkomoleninou irského Gleann dá Loch, což v překladu znamená údolí dvou jezer. Klášterní komplex byl založen v 6. století Sv. Kevinem, současné zbytky se nachází roztroušené v délce dvou kilometrů, jímž domunije 33 metrů vysoká věž. Během zastávky v Gledalough můžete využít některou ze značených turistických cest, které vás zavedou do nádherné přírody Wiclowskcýh hor.

The Burren

Velmi zvláštní a jedinečná krasová oblast se nachází v severozápadní části hrabství Clare. V irštině je nazývána Boireann, v překladu skalnatá země. Oblast o ploše více jak 360 km2 je pokryta vápencovou dlažbou a nachází se zde přes 2500 historických nalezišť. Nejvýznamnější památkou je však asi 4000 let starý dolmen Poulnabrone, pod kterým je pohřbeno asi 30 osob a kde byla nalezena značná část cenností a věcí denní potřeby. V oblasti je taktéž celá řada kamenných pevností.

GASTRONOMIE

Irská kuchyně nepatří mezi nejvyhlášenější. Základem jsou kvalitní a čerstvé suroviny, které jsou darem místní přírody. Důležitým prvkem irské kuchyně je maso - jehněčí, hovězí nebo vepřové, ryby a mořské plody. Nejčastější úpravou je jejich vaření nebo pečení. Přílohou jsou nejčastěji brambory a zelenina. Mezi oblíbená jídla patří ústřice, výborní lososi a pstruzi. Národní specialitou je Irish stew, dušené jehněčí se zeleninou. Dalšími častými porkmy jsou Shephard´s Pie, masový koláč tvořený vrstvou mletého masa pokrytého bramborovo-sýrovou vrstvou, dále Black pudding – jelito vyráběné z vepřové krve, obilí a koření. Klobása se nakonec nakrájí na kolečka a osmaží. Krvavá jelita patří k základním součástem irské stravy. White pudding se dělá obdobně, ale neobsahuje krev, nýbrž vepřové maso, lůj a oves. Dezerty často tvoří sladký zákusek nebo sýry.